Akcja #codziennie5

11 MAJ

Akcja #codziennie5

Hej.

Słyszeliście może o akcji ekologicznej, która trwa już kilka lat i nazywa się #codziennie5?

Jeśli nie to zapraszam do tekstu poniżej w którym opowiem o tej akcji i mam nadzieję, że również was do niej zachęcę :) :D

Sam  w tej akcji uczestniczę już ponad rok i wiem, że wśród moich znajomych jest też kilka osób, które postanowiły się do niej aktywnie przyłączyć. Znam nawet takie osoby, który zakroiły działania tej akcji na większą skalę - ale o nich będzie dopiero na końcu tego tekstu. Zacznę najpierw o podstawowych założeniach tej akcji. 

Akcja #codziennie5 została najpierw zorganizowana przez stowarzyszenie Wolnej Herbaty z Katowic i teraz już ma zasięg na całą Polskę. Na stronie stowarzyszenia możemy znaleźć informację, że: Odbyły się już dwie edycje akcji #codziennie5 . Każdego roku w akcji bierze udział około 500 uczestników z całej Polski.

Wyzwanie polega na zbieraniu z przestrzeni publicznej 5 śmieci dziennie. Zebranym odpadom należy robić zdjęcia i umieszczać w mediach społecznościowych z hashtagiem #codziennie5. Akcja ma na celu kształtowanie proekologicznych zachowań oraz promowanie brania odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie. Oczywiście można przyłączyć się również do akcji bez wrzucania zdjęć na portale społecznościowe, po prostu organizatorze nie będą wiedzieli, że wzięliśmy udział w wyzwaniu. Jednak najważniejszy jest cel - czyste otoczenie. 

Uważam, że akcja ta jest bardzo fajna, ponieważ w naszym mieście można znaleźć wiele nielegalnych wysypisk śmieci. Nawet podczas zwykłego spaceru idąc chodnikiem można zauważyć pojedyncze śmieci, które dziwnym trafem nie wylądowały w pobliskim śmietniku, a obok niego. Podniesienie dziennie 5 odpadów i wrzucenie ich do odpowiedniego pojemnika nie zabiera nam zbyt dużo czasu, a jednak jeśli pomnożymy sobie liczbę 5 przez liczbę dni np. lipca to wychodzi nam już 155 wyrzuconych prawidłowo odpadów. Jest to tak naprawdę 1 dobry lub 2 worki zebranych śmieci. Prawda, że robi wrażenie? 

Ja w tym roku troszeczkę zmieniłem sposób udziału w tym wyzwaniu. Codziennie zbierałem minimum 5 odpadów zgodnie z założeniem akcji, jednak ze względu na moją wycieczkę szlakiem bydgoskich pomników przyrody okazało się, że często koło tych pomników znajdują się nielegalne wysypiska śmieci. Przeraził mnie ten widok i postanowiłem zawsze zabierać ze sobą worek na śmieci i w tym dniu dokładnie posprzątać okolicę odwiedzanego pomnika. I tak zamiast 5 odpadów w worku często lądowało ich dużo więcej. Jednak odchodziłem z tych miejsc ze spokojnym sumieniem i poczuciem, że przyczyniłem się przyrodzie w moim mieście. 

Osobiście znam jedną wyjątkową osobę - panią Dorotę Młynarczyk naszą nauczycielkę świetlicy, która na swoim osiedlu organizuje wraz z znajomymi weekendowe spacery z czworonogami podczas których oczyszczają pobliskie lasy z nielegalnych wysypisk śmieci. Następnie składują te odpady w jednym miejscu i proszą służby miejskie lub znajomych o wywóz odpadów w przeznaczone dla nich miejsca. Pani Dorotka mogłaby godzinami opowiadać o tych działaniach, a ja jestem pełen podziwu dla niej i jej znajomych. Uważam, że w ten sposób możemy naprawić to co powodują osoby dla których nasze środowisko nie ma znaczenia.

Mam nadzieję, że również was zachęciłem do udziału w akcji #codziennie5, a jeżeli nie to mam nadzieję, że chociaż wyrzucicie śmieci w wskazane do tego miejsce, żeby inni nie musieli po was sprzątać! :)

Zapraszam do galerii zdjęć z sprzątania okolic pomników przyrody :) 

GALERIA

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 19 W BYDGOSZCZY

Jesteśmy placówką w której prowadzone są innowacyjne i autorskie programy nauczania. Nasze priorytety to: wysoki poziom kształcenia, profesjonalna kadra, bezpieczeństwo oraz rodzinna atmosfera. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

              

NAPISZ DO NAS

    Skip to content